Pre mamičku malého dieťaťa a/alebo dojčiacu mamičku

Milá mamička, plakáva Vaše niekoľkodňové či niekoľkotýždňové dieťa príliš často počas dňa a v noci a tiež dlho? Je akoby neutíšiteľné? Či nikdy spokojné…? Odmieta sa občas prisávať, hoci máte preň dostatok mlieka? Alebo to ako tak ide, ale Vy nepociťujete radosť z materstva, ste akoby málo “napojená” na dieťa…? Alebo Vás príležitostne strašia obavy typu: “Čo ak…?”

Alebo: Bývate často smutná alebo rozladená? Nedokážete sa niektoré dni vôbec radovať zo svojho materstva? Nemáte podporu manžela? Nemáte podporu od svojej mamy? Ani rešpekt? (Práve rodičia môžu byť pôvodcovia tráum, ktoré majú tendenciu predierať sa do popredia po narodení Vášho dieťaťa.)

Alebo: Máte pre svoje bábätko len málo mlieka? Laktácia zaostáva za jeho potrebami? Alebo odsajete doslova len pár kvapiek..? Porodili ste sekciou…? Stratili ste veľmi veľa krvi…? Zažili ste pri pôrode traumu? A po pôrode dezilúziu, smútok, hnev či rozladenie alebo dodatočnú traumu…?  

 

Ak ste čo aj len na jednu otázku odpovedali “áno” alebo “asi áno” – môže to znamenať, že  môžete potrebovať pomoc. Jednak to môžu byť rady poradkyne pre dojčenie a život s bábätkom, čo potrebujete, ale aj niečo viac – najmä, ak Vám už poradkyňa ohľadom dojčenia radila. Poradkyňa pre dojčenie skutočne nemusí vyriešiť všetko, ak sa dojčenie zadrháva. Problémom môže byť niečo “stuhnuté” či boľavé vo Vás. Preto Vaše vyladenie či nastavenie na dieťa nemusí byť produktívne, môže byť kontaminované Vašou nespracovanou traumou. Preto sa môžete ocitať v rozličných chaosoch, môžete sa potýkať s faktom nižšej laktácie a v nedorozumeniach ohľadom porozumenia dieťaťu či komunikácie a narábaním s ním. Vaša trauma môže byť veľmi významným “spolupáchateľom” nedostatočnej laktácie. Nedorozumenia nemusia prameniť iba v nedostatku informácií či v ich nesprávnej aplikácii, žiaľ, môžu prameniť aj vo Vašej duši. – Terapia EFT Vám môže pomôcť spracovaním Vašej traumy. Odblokovaním Vašich blokov či prísnych  sebahodnotení či nelichotivých výrokov iných o Vás.

Ako sa hovorieva – deti sú naši učitelia. Vaše dieťatko Vás tiež môže niečo naučiť či byť mostom k širšiemu porozumeniu významu psyché. Aby ste boli šťastnejší. Aby ste boli šťastný pár.

 

Ako matka malého dieťatka a/alebo dojčiaca matka môžete pociťovať:

– obavy či dieťatko bude zdravé, či nedostane feflux alebo koliky

– či sa bude dobre vyvíjať po každej stránke

– či všetko bude také dobré ako je

– či budete mať dosť mlieka pre svoje dieťatko

– či dieťatko nebude plakávať

– či bude v noci dobre spávať

– pochybnosti o sebe ako dojčiacej matke či matke vôbec (materské kompetencie)

– strach o dieťa, či bude dobre priberať…

– úzkosť čo sa ešte môže stať

– čo ak “stratím mlieko”

– čo ak mu nebude stačiť … a mnoho iného…

Ak sa tieto obavy, úzkosti či strachy – všetko sú to negatívne emócie – počas dní opakujú a doliehajú na vás s vysokou intenzitou, je potrebné sa nimi zaoberať, pretože majú potenciu dojčenie a život s bábätkom negatívne ovplyvniť do tej miery, že môže prísť ku komplikáciám dojčenia ako aj k neharmonickému prežívaniu materstva, a u dojčaťa k celkovej nespokojnosti. Deti môžu byť plačlivé a akoby “nikdy spokojné”. Toto môže byť pod vplyvom toho, že dieťa cíti matkinu nevyváženosť a nepohodu.

EFT dokáže odstrániť tieto rušivé obavy a pochybnosti, čím sa matka oslobodí a začne žiť so svojím dieťatkom v symbióze a začne si plne dôverovať.